• Albayrak UV Baskı sistemleri olarak, metal cisimler üzerine istediğiniz görseli, metni baskılıyabiliyoruz. İşletmeniz metal üzerine ekran baskısı gerektiriyorsa, uygulamanıza ve teknik bilgilerinize dayanarak çözücü bazlı mürekkepler ve / veya UV mürekkepleri kullanıyor olabilirsiniz. Ancak, ürününüz ve baskı türü metal türü için en uygun mürekkep türünü biliyor musunuz? UV mürekkebinizin bazen neden başarılı olduğunu, ancak başka zaman başarısız olduğunu biliyor musunuz? UV mürekkebin başarısız olduğu göz önüne alındığında, geleneksel bir solvent bazlı mürekkebin neden neye benzediğini biliyor musunuz? Bu makale, bu sorulara cevap bulmaya ve metal lekez bazlı mürekkeplere karşı UV ekran baskı mürekkeplerinin kullanımını keşfetmeye çalışacaktır. Bu cevapları açıklamak için aşağıdaki alanları ele alacağız: Mürekkeplerin performans parametrelerini belirleyen alt tabaka (geçmiş, şimdiki ve gelecekte)

    Halen kaplamalı metal dekorasyonunda kullanılan en başarılı mürekkepler solvent bazlıdır. UV mürekkepleri gittikçe artan bir oranda kullanılmaktadır ancak bunlar piyasanın sadece küçük bir parçasıdır. Neden bu böyle? Bu soruyu cevaplamak için, her iki mürekkep tipinin neden ve nasıl çalıştığına bakmanız gerekir.

    Havayla kurutulmuş mürekkepler normalde viniller, akrilikler veya laklardır. Sertleşen mürekkepler normalde epoksitler, emayeler ve melamin gibi çapraz bağlayıcı reçineyle modifiye edilmiş polyesterler veya akriliklerdir. (Not: Uzun dış mekan dayanımı için epoksi reçineleri tavsiye edilmez.)

    Kimyasal olarak tepkimeye girmeyen, hava ile kurutulmuş solvent bazlı mürekkepler, solvent, benzin veya agresif temizleme solüsyonlarına karşı zayıf veya hiç direnç göstermez. Kimyasal olarak reaktif veya "pişmiş" bir mürekkep filmi ile karşılaştırıldığında, hava ile kurutulan mürekkep filminin yüzeyi daha yumuşak olacak ve çizilmeye ve yıpranmaya maruz kalacaktır. Daha yumuşak mürekkep filmleri, düzgün şekilde kurutulmazsa tıkanmaya neden olabilir ve metal ağır olduğundan, yığını bloke etmek bir sorun olabilir. Çoğu hava ile kurutulmuş mürekkep, iyi bir dış mekan dayanıklılığına ve iyi esnekliğe sahiptir.

    Kimyasal olarak reaktif olan epoksiler, akrilikler veya poliesterler, genellikle uzun süre yüksek sıcaklıklarda kürlenmelidir (Tablo 1) .Sertleştikten sonra, bu mürekkepler genelde çözücüler, benzin ve temizleme solüsyonlarına karşı daha dirençli olan çok sert mürekkep filmleri sergiler, aynı zamanda çizilmeye ve yıpranmaya neden olurlar. Bu pişmiş mürekkepler hava ile kurutulmuş mürekkeplere göre daha esnek olmaya meyillidir ancak kabartma veya şekillendirme için uygun olabilirler. İstifleme öncesi düzgün bir şekilde kürlenip soğutulduktan sonra engellemezler.